Dexter (2006) me Titra Shqip

Dexter (2006) me Titra Shqip

Oct. 01, 2006
Vlerësimi juaj: 0
10 6 vota

Sezone dhe episode

8Sezoni 8 Jun. 30, 2013
10
7Sezoni 7 Sep. 30, 2012
10
6Sezoni 6 Oct. 02, 2011
10
5Sezoni 5 Sep. 26, 2010
10
4Sezoni 4 Sep. 27, 2009
10
3Sezoni 3 Sep. 28, 2008
10
2Sezoni 2 Sep. 30, 2007
10
1Sezoni 1 Oct. 01, 2006
10

Regjizori

Aktorët

Michael C. Hall isDexter Morgan
Dexter Morgan
Jennifer Carpenter isDebra Morgan
Debra Morgan
Geoff Pierson isThomas Matthews
Thomas Matthews
David Zayas isAngel Batista
Angel Batista
James Remar isHarry Morgan
Harry Morgan
Aimee Garcia isJamie Batista
Jamie Batista
C.S. Lee isVince Masuka
Vince Masuka

Video trailer

Përshkrimi i Filmit

Dexter punon për mjekësinë ligjore në Miami, por ka një anë të errët që ai e hedh në një jetë të fshehtë: ai është gjithashtu një vrasës, por vret vetëm vrasës dhe kriminelë që kanë kryer krime shumë të rënda. Kur identifikon një rast interesant, ai e konstaton fajin e viktimës vetë dhe më pas e vret atë me një procedurë perfekte që nuk lë gjurmë. Sa keq që nuk është gjithmonë e lehtë të menaxhosh dy jetë paralele aq të kundërta me njëra-tjetrën.

 

Dexter – Për çfarë bëhet fjalë?

Dexter Morgan është një djalë në dukje i thjeshtë dhe i qetë. Ai punon për mjekësinë ligjore në Miami, jeton vetëm në një apartament të pastër dhe të rregullt, ka një motër shumë të lidhur me të që punon me të në Policinë e Miamit, si një agjente e thjeshtë.

Do të ishte gjithçka normale nëse Dexter nuk do të ishte në të vërtetë një psikopat, me të vërtetë një sociopat i maskuar mirë; dhe nëse ai nuk do të ishte një vrasës serial i pamëshirshëm … i vrasësve (shpesh i vrasësve serial, por nganjëherë edhe i kriminelëve gjenerikisht të rrezikshëm).

Në realitet ai është pothuajse një i mirë, sepse ai është një amoral, plotësisht i lirë nga superstruktura që lejon njerëzit normalë të bashkëveprojnë me njëri-tjetrin duke identifikuar të mirën dhe të keqen. Atij i mungojnë plotësisht mjetet për të klasifikuar zgjedhjet dhe veprimet si “të mira” ose “të këqija”.

Për këtë arsye, babai i tij, i cili ishte gjithashtu një polic i dashur në Miami, kur zbuloi thirrjen instiktive për vrasje në Dexter si fëmijë, vendosi të kanalizojë qëndrimin e tij të dhunshëm duke e çuar atë të kryejë vrasje. Por vetëm e njerëzve që sipas tij meritojnë vdekjen dhe i kanë shpëtuar drejtësisë. Dhe vetëm me një kod të rreptë të sjelljes që fillon, gjithmonë i barabartë me vetveten, nga hetimet dhe arrin në dispozicion të trupit.

Në këtë mënyrë Dexter u rrit duke fshehur natyrën e tij të dhunshme nga pjesa tjetër e botës, duke ndërtuar një karakter të një djali të thjeshtë dhe normal të mirë me një jetë që kufizohet me banalitetin, dhe më në fund duke e kanalizuar dhunën e tij në vrasje të urryera, por në dukje të domosdoshme (ndaj vetvetes dhe në botë).

Pavarësisht nga telashet e tij, Dexter ka arritur të ndërtojë një botë në dukje normale kryesisht në menaxhimin e afeksioneve, duke mësuar me kalimin e kohës të simulojë emocionet që regjistron tek të tjerët, duke u lidhur me kolegët dhe duke u dashuruar me motrën e tij Debra në mënyrën e tij. Përveç kësaj, ai ka një marrëdhënie me Rita, një grua e ndarë me dy fëmijë dhe shumë probleme personale në lidhje me dhunën e ish-burrit të saj: situatë perfekte për të lejuar Dexter të shmangë plotësisht marrëdhëniet fizike me të dhe mundësinë e një marrëdhënie më serioze. I gjithë konstruksioni funksionon bukur, me përjashtim të kolegut polic James Doakes, i cili nuk i beson gjithë kësaj përsosmërie dhe gjithmonë kërkon një të metë me të cilën do ta kornizojë.

 

Seriali e ka origjinën nga romani Dora e majtë e Zotit nga Jeff Lindsay. Sezoni i parë ndjek romanin edhe nëse disa zgjidhje themelore janë ndryshuar, atëherë rrugët janë ndarë: shkrimtari ka vazhduar të shkruajë romane të tjerë me të njëjtin karakter, ndërsa sezonet në vijim kanë ndjekur një rrugë autonome. Duke gjurmuar strukturën e librit, një nga pikat kryesore të serisë është zëri i mendimit të Dexter, i cili është i habitur me reagimet normale ditore të njerëzve përreth tij, regjistron ndryshimet e tyre të humorit, duke i regjistruar ato, organizon ide për të mësuar se çfarë të tjerët presin prej tij.

Së fundmi, tema e serialit është shembullore, shpesh e vlerësuar nga kritikët për gjenialitetin e saj. Përveç se është tërheqës estetikisht, ai mishëron zemrën e serialit, domethënë se sa e mira dhe e keqja mund të bashkëjetojnë në të njëjtin person. Në fakt, inicialet tregojnë pamje të ndryshme të afërta të skenave të përditshme në lidhje me zgjimin dhe mëngjesin, por me një prerje që e bën çdo imazh të duket i paqartë ose i lidhur me një vrasje.

Filli i dhëmbëve i ngushtë midis gishtërinjve duket të jetë një parathënie e një mbytjeje, thika që zhytet në portokall për t’u shtrydhur duket se e dëmton atë, rroja që i afrohet fytit padyshim që do të presë mjekrën, por duket si një therje . Aftësia për të mbyllur fytyrat e “mira” dhe “të këqija” në imazhe janë nyja qendrore e serialit, domethënë e karakterit të Dexter, sepse në fund të fundit ai vuan natyrën e tij ashtu si njerëzit që janë pranë tij, kështu që ai ka të dy palët në konflikt dhe ekuilibër shumëvjeçar. Ai e quan atë “pasagjerin e errët” i cili periodikisht e dominon atë dhe që gjeneron një dëshirë të papërmbajtshme për të vrarë.

Dexter (2006) me Titra Shqip
Dexter (2006) me Titra Shqip
Dexter (2006) me Titra Shqip
Dexter (2006) me Titra Shqip
Dexter (2006) me Titra Shqip
Dexter (2006) me Titra Shqip
Dexter (2006) me Titra Shqip
Dexter (2006) me Titra Shqip
Dexter (2006) me Titra Shqip
Dexter (2006) me Titra Shqip
Titulli origjinal Dexter
Vlerësimi TMDb 8.19 3,672 vota
Transmetuar në dt: Oct. 01, 2006
Përfunduar në dt: Sep. 22, 2013
Sezone 8
Episodet 96
Kohëzgjatja mesatare 55 minuta
Shpërndarë0

Tituj të Ngjashëm

Brand New Cherry Flavor (2021) me Titra Shqip
Money Heist: Korea – Joint Economic Area (2022) me Titra Shqip
Save Me (2017) me Titra Shqip
Gotham Knights (2023) me Titra Shqip
Severance (2022) me Titra Shqip
See (2019) me Titra Shqip
Dark Hole (2021) me Titra Shqip
Lodge 49 (2018) me Titra Shqip
Dietland (2018)
SPY x FAMILY (2022) me Titra Shqip
Shahmaran (2023) me Titra Shqip
The Terror (2018) me Titra Shqip
3.5 4 vota
Vlerësimi Filmit
Abonohu
Njoftoni për
guest

1 Koment
Më të rejat
Më e vjetrat Më të votuarit
Reagimet në linjë
Shiko të gjitha komentet
1
0
Do të donim mendin tuaj, ju lutemi komentoni.x