Çfarë problemi ka?

KUJDES!!

Provoni të gjithë serverat para se të bëni një raportim! Nese asnjë nga serverat nuk punon atëherë raportoni videon.

Ju lutemi vendosni adresen tuaj email për të marrë përgjigje
pasi të rregullohet problemi.

Zgjidh Serverin 765 Shikime Raporto Problem

  • Shiko Trailerinyoutube.com
  • Server 1d000d.com
Spencer (2021) me Titra Shqip

Spencer (2021) me Titra Shqip

Çdo përrallë përfundon.Nov. 05, 2021Chile111 Min.R
Vlerësimi juaj: 0
10 1 votë

Përshkrimi i Filmit

Princesha Diana kalon sezonin e festave me familjen mbretërore në Sandringham Estate në County Norfolk. Gjatë një fundjave intensive, vendimi do të piqet për t’i dhënë fund martesës së saj me Princin Charles.

 

 

Kuriozitet:

“Të gjithë i njohim mirë përrallat dhe ikonat e tyre të idealizuara: Diana Spencer ka arritur të përmbysë këtë paradigmë të njohur, fryt i kulturës popullore. Spencer është historia e një princeshe që vendos të mos bëhet mbretëreshë, duke zgjedhur të ndërtojë identitetin e saj mbi veten. Historia e saj eshte pikerisht permbysja e skemes se nje perralle. Gjithmone me ka goditur vendimi i Dianes pikerisht sepse e imagjinoj sa i ka kushtuar. Kjo eshte pika e filmit. Doja te eksploroja rrugen e brendshme që, mes dyshimeve dhe vendosmërisë, e bëri atë të zgjidhte lirinë për veten dhe për fëmijët e saj. Vendimi i saj karakterizoi edhe atë që ajo na la: një trashëgimi të pakrahasueshme ndershmërie dhe humanizmi.

 

Kur xhirova Jackie në vitin 2016, zhvillova një interes të fortë për ato personalitete femra që ndryshuan fytyrën e shekullit të 20-të. Si Diana ashtu edhe Jackie kanë ndërtuar identitetin e tyre individualisht dhe jo domosdoshmërisht sipas burrave me të cilët kanë qenë të lidhura. Të dyja kuptuan se si t’i përdornin mediat e kohës së tyre, për të qenë në gjendje të përcillnin një imazh të caktuar për veten e tyre në botën e jashtme, megjithëse e bënin secila në mënyrën e vet.

 

Lënia e Charles dhe jeta në gjykatë është një vendim intim që Diana e merr kur kupton se identiteti i saj është më i rëndësishëm se ai i familjes mbretërore dhe i kombit të saj. Por nuk ka asnjë mangësi në këtë: e bën këtë vetëm nga nevoja. Ajo jeton në një mjedis që e shtyp, që e pakëson, ndaj ndihet e thirrur për të mbrojtur veten dhe fëmijët e saj. Mund të duket se përvoja e Dianës në Sandrigham ofron vetëm një paraqitje të shkurtër të ekzistencës së saj. Në realitet nuk është kështu: aty është e gjithë jeta e saj, e pasqyruar në pak ditë.

 

Gjithçka është thënë për Dianën, në gazeta, libra, revista. Një pafundësi historish, disa të vërteta, disa jo.

 

Ne kemi bërë kërkime shumë të thella në jetën e saj, traditat e Krishtlindjeve të familjes mbretërore dhe tregimet e fantazmave të Sandringham House. Megjithatë, anëtarët e familjes mbretërore janë jashtëzakonisht të matur. Sapo përfundojnë daljet publike, dyert e pallatit mbyllen sërish dhe nuk dihet asgjë për to. Kjo na ushqeu imagjinatën dhe iu futëm punës. Ne nuk aspiruam të krijonim një dokumentar, por të krijonim një histori të bazuar në elemente reale dhe imagjinatë, për të treguar jetën e një gruaje me mjetet që kemi në dispozicion. Bukuria e kinemasë është pikërisht kjo: ka gjithmonë vend për imagjinatë.

 

Natyrisht, në një film me karakter si ky, aktorët janë të një rëndësie të madhe.

 

Një marrëdhënie e mirë mes protagonistit, kamerës dhe regjisorit është çelësi për të ndërtuar një personazh që të gjithë mendojnë se e njohin tashmë.

 

Kristen Stewart është një nga aktoret më të mira të skenës sot. Ka arritur kaq shumë sukses sepse ka një cilësi themelore për kinemanë, dhe ky është mister. Kristen mund të jetë misterioze, e brishtë dhe e fortë në të njëjtën kohë, dhe kjo është ajo që na nevojitet. Kombinimi i këtyre elementeve më frymëzoi. Mënyra se si ajo lidhet me skenarin dhe personazhin është shumë e bukur. Prodhoi një performancë të bukur dhe intriguese. Kur një kineast gjen një aktore që është në gjendje të përcjellë dramën e historisë vetëm përmes vështrimit të saj, atëherë padyshim që ai ka gjetur protagonistin e historisë që synon të tregojë. Kristen është një forcë e vërtetë e natyrës.

 

Për personazhin e Dianës, nuk donim vetëm të gjenim dikë që i ngjante asaj; Detyra jonë ishte të përdorim mjetet e kinemasë, si koha, hapësira dhe heshtja, për të krijuar botën e brendshme të një personi të karakterizuar nga misteri dhe brishtësia. Të dyja këto anë dalin qartë në skenat e karakterizuara nga elementët e mbinatyrshëm. Nuk doja të rrëshqasha në paranormalen apo absurdin, por të eksploroja jetën e saj të brendshme. Ajo që sheh Diana është pasqyrimi i kujtimeve, frikës, iluzioneve të saj. Këto elemente tregojnë atë që ndodh brenda saj dhe tregojnë dobësinë e saj të madhe dhe të shkëlqyer”.

Spencer (2021) me Titra Shqip
Spencer (2021) me Titra Shqip
Spencer (2021) me Titra Shqip
Spencer (2021) me Titra Shqip
Spencer (2021) me Titra Shqip
Spencer (2021) me Titra Shqip
Titulli origjinal Spencer
Vlerësimi IMDb 7.3 8,422 vota
Vlerësimi TMDb 7.4 53 vota

Regjizori

Aktorët

Kristen Stewart isPrincess Diana
Princess Diana
Timothy Spall isMajor Alistair Gregory
Major Alistair Gregory
Thomas Douglas isJohn Spencer
John Spencer
Olga Hellsing isSarah Ferguson
Sarah Ferguson
Matthias Wolkowski isPrince Edward
Prince Edward
Oriana Gordon isLady Sarah Chatto
Lady Sarah Chatto
Ryan Wichert isStaff Sergeant Wood
Staff Sergeant Wood
Shpërndarë1

Tituj të Ngjashëm

The Number 23 (2007) me Titra Shqip
Lulëkuqet mbi Mure (1976) aka Red Poppies on the Wall Film Shqiptar
Street Flow 2 (2023) me Titra Shqip
The Man from Earth (2007) me Titra Shqip
Clean Hands (2015) me Titra Shqip
Captive (2015) me Titra Shqip
Judas and the Black Messiah (2021) me Titra Shqip
Silenced (2011) me Titra Shqip
Aisha (2022) me Titra Shqip
National Champions (2021) me Titra Shqip
My Big Fat Greek Wedding (2002) me Titra Shqip
Turbo Cola (2022) me Titra Shqip
0 0 vota
Vlerësimi Filmit
Abonohu
Njoftoni për
guest

0 Komente
Reagimet në linjë
Shiko të gjitha komentet
0
Do të donim mendin tuaj, ju lutemi komentoni.x