Çfarë problemi ka?

KUJDES!!

Provoni të gjithë serverat para se të bëni një raportim! Nese asnjë nga serverat nuk punon atëherë raportoni videon.

Ju lutemi vendosni adresen tuaj email për të marrë përgjigje
pasi të rregullohet problemi.

Zgjidh Serverin 4296 Shikime Raporto Problem

  • Shiko Trailerinyoutube.com
  • Server 1voe.sx
  • Server 2d000d.com
  • Server 3cdnwish.com
Dune (2021) me Titra Shqip

Dune (2021) me Titra Shqip

Përtej frikës, fati pret.Sep. 15, 2021Canada155 Min.PG-13
Vlerësimi juaj: 0
8.6 7 vota

Përshkrimi i Filmit

Paul Atreides, një djalë i shkëlqyer dhe i talentuar i lindur me një fat të madh përtej kuptimit të tij, do të duhet të udhëtojë në planetin më të rrezikshëm në univers për të siguruar një të ardhme për familjen dhe njerëzit e tij. Ndërsa forcat e liga përballen në një konflikt për të siguruar kontrollin ekskluziv të burimit më të çmuar në planet (një lëndë e parë e aftë për të zhbllokuar potencialin më të madh të njerëzimit), vetëm ata që kapërcejnë frikën e tyre do të jenë në gjendje të mbijetojnë.

 

 

Dune 2021 – Për çfarë bëhet fjalë?

Drejtuar nga Denis Villeneuve dhe shkruar nga i njëjti me Jon Spaihts dhe Eric Roth, Dune ka në qendër të tregimit të riun Paul Atreides, trashëgimtarin e fronit të planetit më të rëndësishëm në universin e njohur, Arrakis. Babai i tij, duka Leto, sundon planetin e shkretëtirës, ​​burimi kryesor natyror i të cilit është një ilaç – i quajtur erëza – e aftë t’u japë atyre që e përdorin fuqi mbinjerëzore. Kjo veçori e bën Arrakis objektivin e betejave të dhunshme dhe një kërcënim të vazhdueshëm të tradhtisë politike. Edhe pse ata kanë nevojë për ndihmën e njerëzve të Fremenit, Atreidët këmbëngulin në ruajtjen e autonomisë së tyre dhe përballjen me harqet e armikut Harkonnen dhe me krimbat gjigantë të rërës, të pamëshirshëm. I ngritur në një lloj flluske prej një mijë privilegjesh, Paul së shpejti do ta gjejë veten që duhet të përgatitet për të mbledhur trashëgiminë e babait të tij dhe për betejën e pashmangshme që do të vijë.

 

Me drejtimin e fotografisë nga Greig Fraser, skenat nga Patrice Vermette, kostumet e Jacqueline West dhe muzikën e Hans Zimmer, Dune është përshtatja e romanit me të njëjtin emër nga Frank Herbert dhe ndjek epikën e Paul, një i ri njeriu që fati do t’ju vendosë në qendër të një lufte ndërgalaktike për pushtet. Biri i mbretit të dashur Leto dhe Zonjës Xhesika, një priftëreshë dhe luftëtare e fuqishme, Paulit do t’i duhet të kapërcejë frikën e tij dhe ta shtyjë veten në mënyrë të pashmangshme drejt shkretëtirës së planetit Arrakis, e banuar nga Fremenët dhe e quajtur prej tyre Dune. E botuar në vitin 1965, vepra e Herbert konsiderohet si një nga librat më me ndikim të shekullit të 20 -të dhe ka qenë një burim frymëzimi për shumë filma. “E zbulova librin kur isha adoleshente dhe isha magjepsur plotësisht nga poezia e tij dhe mënyra e saj e të folurit për natyrën, protagonistin e vërtetë të tregimit,” tha Villeneuve. “Në atë kohë, unë isha duke studiuar shkencë dhe isha i pavendosur se çfarë të bëja kur të rritesha: regjizor apo biolog. Papritmas, qasja e Herbertit ndaj ekologjisë më dha një perspektivë të re, më të fuqishme dhe më të pasur. Ai ishte në gjendje të krijonte me mjeshtëri ekosistemet madhështore nga asgjëja. ​​Eksplorimi i tij i ndikimit dhe kaosit të krijuar nga kolonializmi ishte një metaforë e shekullit të njëzetë, ende e vlefshme sot. Dhe është në këtë kontekst që ai vendosi historinë e një të riu që lufton me identitetin e tij dhe në kërkim të vendin e vet në botë, ashtu siç isha unë atëherë ”.

 

“Fillimi i Paulit bëhet në sfondin e rivalitetit familjar, grindjeve fisnore, shtypjes shoqërore dhe katastrofës ekologjike në një planet të ashpër,” vazhdoi regjisori. “Që kur kam qenë regjisor, kam ëndërruar të adaptoj punën e Herbertit. Për mua, ka qenë një sfidë e vërtetë të jem në gjendje të identifikoj misteret e përmbajtjes, dobësitë e personazheve dhe pikat e forta të tyre, si dhe të gjitha ato karakteristika që bëjnë një film tërheqëse, histori me një shtrirje të gjerë dramatike. Herbert shkoi përtej trillimit shkencor dhe gjithashtu krijoi një marrëdhënie shembullore midis babait dhe djalit, gjë që më shtyu të dëshiroja të tregoja historinë nga këndvështrimi i secilit prej tyre anëtarët e familjes Atreides, të gjithë të thirrur për t’u përballur me fatin e tyre, si psikologjikisht ashtu edhe politikisht. Herbert studioi historinë dhe udhëtoi nëpër të gjithë planetin Tokë: duke parë personalisht ngjarje të ndryshme, ai mori frymëzim prej tyre ndërsa vendosi gjithçka në toka të panjohura dhe të shkreta. Pastaj ka shumë aspekte të tjera të ‘punës që nuk duhen nënvlerësuar: pyetja shoqërore, marrëdhënia nënë-fëmijë, personazhet e forta femra … megjithëse një fëmijë i viteve gjashtëdhjetë, romani i Herbert kullon një modernitet dhe urgjencë të jashtëzakonshme, duke zbuluar se është pothuajse pa kohë dhe vizionar ”

 

Kuriozitet

“Përshtatu ose vdis. Kjo ishte mantra ime gjatë krijimit të Dunës. Shkretëtira ka mënyrat e veta për t’ju kthyer në veten tuaj të vërtetë dhe t’ju çlirojë nga zakonet e kalbura. Ju duhet të evoluoni për t’i mbijetuar përvojës. Krijimi i këtij filmi është përgjigja ndaj një thirrjeje të vjetër, me rrënjë më të thella se sa e imagjinoja. Ai kishte të bënte me fatin, besimin dhe instinktin, tjetërsimin kolonial dhe vullnetin e lirë. Unë fola për Frank Herbert si profetin tim të ri, dhe romanin e tij si Biblën time. Natyra ishte Zoti im. Heshtja, Fryma ime e Shenjtë. Erërat e realitetit lëvizin rërat, gdhendin peizazhe të reja, fshijnë monumentet: U luta që të mos humbas. Falë Frankut, jam kthyer. I gjallë. Duke u kthyer nga erg, unë luaj lojën e profecisë. Dune ishte ëndërruar dhe përgatitur për përvojën kinematografike. Ekrani i madh nuk është vetëm një format tjetër, është qendra e gjuhës kinematografike. Forma origjinale që do t’i rezistojë kohës ”.

Dune (2021) me Titra Shqip
Dune (2021) me Titra Shqip
Dune (2021) me Titra Shqip
Dune (2021) me Titra Shqip
Dune (2021) me Titra Shqip
Dune (2021) me Titra Shqip
Dune (2021) me Titra Shqip
Dune (2021) me Titra Shqip
Titulli origjinal Dune
Vlerësimi IMDb 8.4 75,264 vota
Vlerësimi TMDb 8.1 1,577 vota

Regjizori

Aktorët

Timothée Chalamet isPaul Atreides
Paul Atreides
Rebecca Ferguson isLady Jessica
Lady Jessica
Oscar Isaac isDuke Leto Atreides
Duke Leto Atreides
Josh Brolin isGurney Halleck
Gurney Halleck
Stellan Skarsgård isBaron Vladimir Harkonnen
Baron Vladimir Harkonnen
Dave Bautista isGlossu Rabban Harkonnen
Glossu Rabban Harkonnen
Stephen Henderson isThufir Hawat
Thufir Hawat
Zendaya isChani
Chani
Chang Chen isDr. Wellington Yueh
Dr. Wellington Yueh
Shpërndarë2

Tituj të Ngjashëm

The Avengers (2012) me Titra Shqip
Copshop (2021) me Titra Shqip
Tomorrow Never Dies (1997) me Titra Shqip
The Witch: Part 2. The Other One (2022) me Titra Shqip
Black Adam (2022) me Titra Shqip
Licorice Pizza (2021) me Titra Shqip
The Violence Action (2022) me Titra Shqip
Mortal Kombat 1995 me Titra Shqip
Margrete: Queen of the North (2021) me Titra Shqip
Project Wolf Hunting (2022) me Titra Shqip
Memory (2022) me Titra Shqip
A Christmas Gift from Bob (2020) me Titra Shqip
5 1 votë
Vlerësimi Filmit
Abonohu
Njoftoni për
guest

0 Komente
Reagimet në linjë
Shiko të gjitha komentet
0
Do të donim mendin tuaj, ju lutemi komentoni.x