When They See Us (2019) me Titra Shqip

When They See Us (2019) me Titra Shqip

May. 31, 2019
Vlerësimi juaj: 0
10 3 vota

Sezone dhe episode

1Sezoni 1 May. 31, 2019
10

Regjizori

Ava DuVernay
Regjizori

Aktorët

Jharrel Jerome isKorey Wise
Korey Wise
Ethan Herisse isYoung Yusef Salaam
Young Yusef Salaam
Marquis Rodriguez isYoung Raymond Santana Jr.
Young Raymond Santana Jr.
Asante Blackk isYoung Kevin Richardson
Young Kevin Richardson
Caleel Harris isYoung Antron McCray
Young Antron McCray
John Leguizamo isRaymond Santana Sr.
Raymond Santana Sr.
Aunjanue Ellis isSharonne Salaam
Sharonne Salaam
Niecy Nash isDeloris Wise
Deloris Wise

Video trailer

Përshkrimi i Filmit

Në vitin 1989, një seri sulmesh në Central Park çuan në një gabim gjyqësor të bujshëm: miniseria When They See Us (2019) me Titra Shqip, konceptuar, krijuar, shkruar dhe drejtuar nga Ava DuVernay për Netflix, tregon historinë e pesë djemve të paditur padrejtësisht dhe çështjen gjyqësore që pasoi.

 

When They See Us – Për çfarë flet?

Prill 1989. Pesë djem arrestohen për përdhunimin e vrapueses Trisha Meili, i cili ndodhi natën në Central Park, New York. Përdhunimi është vetëm një nga sulmet atë natë, të gjitha shumë të dhunshme. Djemtë janë të pafajshëm, por janë të dënuar: do të duhen trembëdhjetë vjet për të zbuluar aksidentalisht gabimin gjyqësor dhe dymbëdhjetë të tjerë që pesë djemtë të marrin drejtësi dhe kompensim të pjesshëm.

Kështu që fillon që nga 1989, kur Raymond, Kevin, Korey, Yusef dhe Antron normalisht jetojnë në shtëpitë e tyre në Harlem, me miqtë dhe familjen e tyre. Katër janë të zinj, një është Amerikano-Jugor. Në atë kohë djemtë ishin të gjithë 14-15 vjeç, përveç Korey i cili është 16 vjeç.

Kur arrestohen, në mungesë të të rriturve dhe madje edhe në mungesë të avokatëve, pas marrjes në pyetje të gjata ata janë të detyruar të rrëfejnë, duke u fajësuar kështu për krime të shumta. : sulm, përdhunim, abuzim seksual, grabitje dhe vrasje në tentativë (viktima kishte qëndruar në koma 12 ditë pas sulmit dhe ishte konsideruar si e vdekur).

Të ndarë dhe të gjykuar në grupe, të katër të miturit janë të dënuar të gjithë me disa vjet burg, të cilët i kryejnë plotësisht dhe pa ulje, por padyshim me vuajtje të mëdha në burg dhe me pasoja që e bëjnë të vështirë kthimin në shoqëri dhe një jetë normale.

Korey, si i mazhoren në kohën e dënimit (në SH.B.A. mosha madhore arrihet në 16 vjeç), duhet të vuajë një dënim më të gjatë: dhe është pikërisht gjatë pjesës së fundit të burgimit të tij, në 2002, që një i burgosur që ai gjen në të njëjtin burg ku ai rrëfen se është autori i vërtetë i sulmit.

ADN-ja dhe prova të tjera e konfirmojnë këtë, duke lejuar që Korey të shfajësohet dhe të lirohet, i cili së bashku me katër të tjerët ndërmerr veprime ligjore kundër New York City; një procedurë që fillon nga dënimi i padrejtë i fëmijëve dhe bazohet në abuzimet e detyrës, parregullsitë dhe kërcënimet që i çuan fëmijët të rrëfejnë dhe që së shpejti bëhet një diskurs më i gjerë, mbi diskriminimin racor dhe në një sistem të sëmurë gjyqësor që duhet të reformohet.

 

Personazhet

Antron ishte 15 vjeç në kohën e arrestimit dhe vuajti gjashtë vjet dënim në një reformator përpara se të kthehej i lirë. Pasi u dënua, ai përpiqet të qëndrojë jashtë vëmendjes sa më shumë që të jetë e mundur dhe madje edhe pas lirimit të tij ai shmang shtypin, duke bërë një numër paraqitjesh publike vetëm kohët e fundit. Ai aktualisht jeton në Atlanta me gruan dhe gjashtë fëmijët e tij.

Raymond ishte 14 vjeç në kohën e arrestimit dhe kaloi 11 prapa hekurave, pesë për çështjen Central Park dhe gjashtë të tjerë për posedim të drogës. Ai aktualisht jeton në Georgia dhe në vitin 2018 filloi një markë veshjesh të quajtur Park Madison NYC.

Korey ishte 16 vjeç në 1989 dhe kaloi 14 në burg gjithsej para se të zbulohej autori i vërtetë. Në gjyqin kundër qytetit të New York-ut ai ka arritur të marrë dymbëdhjetë milion dollarë dëmshpërblim deri më tani dhe është një aktivist i angazhuar shoqërisht për reformën e sistemit gjyqësor.

Yusef ishte 14 vjeç në 1989 dhe qëndroi në burg deri në 1997. Ai aktualisht jeton në Georgia, i martuar me dhjetë fëmijë dhe është i angazhuar si aktivist në favor të reformës në burgje. Ai është gjithashtu një anëtar i bordit të drejtorëve të Projektit Innocente dhe në vitin 2016 mori një çmim nga Barack Obama për punën e tij në emër të njerëzve të burgosur padrejtësisht.

Kevin, 14 vjeç në 1989, është më i riu i grupit, për disa muaj. Ai u la i lirë nga burgu në 1997 dhe aktualisht jeton në New Jersey me gruan dhe dy fëmijët e tij. Është ai që duket se ka vuajtur më shumë nga të qenit në burg, sepse ende pranon se vuan nga PTSD (stresi post-traumatik).

Trisha Meili është 28 vjeç kur sulmohet në Central Park gjatë një seance të përditshme vrapimi. Ajo qëndron në koma për dymbëdhjetë ditë, pas së cilës nuk ka më kujtime të sulmit të pësuar. Identiteti i saj u mbajt i fshehur derisa ajo vetë vendosi që ta zbulojë atë publikisht duke shkruar një libër që tregon historinë e saj. Ajo aktualisht është 58 vjeç dhe jeton me partnerin e saj në Connecticut.

Elizabeth Lederer është prokurorja kryesore e përfshirë në çështjen e vrapueses së Central Park.

When They See Us (2019) me Titra Shqip
When They See Us (2019) me Titra Shqip
When They See Us (2019) me Titra Shqip
When They See Us (2019) me Titra Shqip
When They See Us (2019) me Titra Shqip
When They See Us (2019) me Titra Shqip
When They See Us (2019) me Titra Shqip
When They See Us (2019) me Titra Shqip
When They See Us (2019) me Titra Shqip
When They See Us (2019) me Titra Shqip
Titulli origjinal When They See Us
Vlerësimi TMDb 8.2 407 vota
Transmetuar në dt: May. 31, 2019
Përfunduar në dt: May. 31, 2019
Sezone 1
Episodet 4
Kohëzgjatja mesatare 75 minuta
Shpërndarë2

Tituj të Ngjashëm

Marvel’s Iron Fist (2017) me Titra Shqip
Queen of the South (2016) me Titra Shqip
Who Killed Sara? (2021) me Titra Shqip
Obsession (2023) me Titra Shqip
The Fear Index (2022) me Titra Shqip
The Worst of Evil (2023) me Titra Shqip
Prosper (2024) me Titra Shqip
Black Mirror (2011) me Titra Shqip
Brotherhood (2006) me Titra Shqip
Good Omens (2019) me Titra Shqip
Sugar (2024) me Titra Shqip
Moon Knight (2022) me Titra Shqip
5 1 votë
Vlerësimi Filmit
Abonohu
Njoftoni për
guest

0 Komente
Reagimet në linjë
Shiko të gjitha komentet
0
Do të donim mendin tuaj, ju lutemi komentoni.x